اخبار > درس آثار ایمان به خدا


  چاپ        ارسال به دوست

درسنامه طرح تربیتی

درس آثار ایمان به خدا

عنوان درس: آثار ایمان به خدا

موضوع درس: ایمان بخدا

شاخص: خداشناسی

مقطع: متوسطه دوم

هدف كلي: آشنايي آثار ایمان به خدا

روش‌هاي انتقال مفاهيم ديني: سوال،داستان ،مسابقه

شروع:شعر وسوال

آغاز سخن یاد خدا باید کرد                     خود را به امید او رها باید کرد

ای با تو شروع کارها زیباتر                      آغاز سخن تو را صدا باید کرد

 

1-اگر خدا را از زندگی خود خارج کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

2-روابط اجتماعی افرادی که به خدا ایمان دارند، با روابط افراد بی‌ایمان را با هم مقایسه کنید.

3-ایمان به خدا چه تأثیری در زندگی دنیوی و اخروی ما دارد؟

نظر شما و گروهتان، پس از گفتگو و هم‌فکری، درباره سؤال‌های بالا چیست؟

جواب سؤال 1: .........................................................................................................................

جواب سؤال 2: .........................................................................................................................

جواب سؤال 3: ..........................................................................................................................

 

واژه «ايمان» از ماده اَمن، به معناي تسليم همراه با اطمينان خاطراست.[1]

همان‌گونه که رفتارهای انسان غیر مؤمن، بر اساس عوامل مادی همچون پول و ثروت و پست و مقام، نمود عینی پیدا می‌کند، رفتارهای ظاهری و عملی انسان مؤمن نیز بر اساس ایمان او شکل می‌گیرد؛ زیرا ایمان یک باور قلبی است که به زندگی انسان جهت می‌دهد و در اندیشه و رفتار او تأثير مي‌گذارد.

از امام رضا (ع) درباره چیستی ایمان سؤال کردند، آن حضرت فرمودند: «الْإِيمَانُ‏ عَقْدٌ بِالْقَلْبِ‏ وَ لَفْظٌ بِاللِّسَانِ وَ عَمَلٌ بِالْجَوَارِحِ لَا يَكُونُ الْإِيمَانُ إِلَّا هَكَذَا[2]؛ ایمان پیوندی قلبی، گفتاری زبانی و عمل با اعضاء بدن است. ایمان چیزی جز این نیست.»

بنابراین اگر كسي بدون آنكه به برنامه‌های دین عمل كند، ادعاي ايمان داشته باشد، ايمانش صوري و ادعايي است و هيچ سودي به حال او نخواهد داشت.

متعلقات ايمان

متعلقات ايمان، چيزهاي است که بايد به آن‌ها باور و یقین داشته باشیم. مهم‌ترین آن امور، «ایمان به خداوند» است. با مراجعه به آیات زیر، برخی دیگر از متعلقات ایمان را بنویسید:

(حجرات/ 15 ـ بقره/ 3 ـ انعام/ 92 ـ بقره/ 4 ـ مؤمنون/ 58 ـ بقره/ 285)

 

 

 

آثار ایمان به خدا

ایمان به خدا هم در زندگی دنیایی ما نقش‌آفرین می‌کند و هم در حیات اخروی ما:

الف) آثار دنیوی

برخی از آثار دنیوی ایمان به خدا عبارتند از:

1. محبوبیت در بین مردم

همه دوست دارند که محبوب قلوب دیگران باشند و دیگران آن‌ها را به دیده‌ محبت نگاه کنند. لذتی که انسان‌ها از اظهار محبت دیگران نسبت به خود می‌برند آن‌قدر شیرین است که هرگز حاضر نیستند آن را با هیچ‌چیز عوض کنند.

خداوند می‌گوید اگر جویای محبت دیگران نسبت به خود هستید، در کوی مؤمنان در‌آیید: «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا»[3]

ترجمه: ............................................................................................................ .»

بنابراین مؤمنان واقعی، همواره دوست داشتنی‌ترین افراد جامعه هستند.

خاکریز خاطره

علی اصغر تازه به مرخصی آمده بود. با هم به زیارت حرم امام رضا (ع) رفتیم. داخل حرم از من خواست تا تفألی به قرآن بزنم. با این نیت قرآن را گشودم. آیه: «إِنَّ اللَّهَ اشْتَرى‏ مِنَ الْمُؤْمِنينَ أَنْفُسَهُمْ وَ أَمْوالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ[4]» آمد. علی اصغر بسیار خوشحال شد و حال عجیبی به او دست داد. علتش را پرسیدم. گفت: «خواستم ببینم آیا این بار خدا مرا می‌پذیرد یا نه؟» علی اصغر محمدی بعد از چند روز به جبهه رفت و شهید شد.[5]

2. پرهیز از گناه و معصیت

روح گناه، تبعيت از شيطان و روى گرداندن از خدا است و روح ایمان، اطاعت و پیروی از خداوند متعال و دور شدن از شیطان است. یکی از راه‌ها برای شناخت مؤمنان واقعی، این است که شیطان نمی‌تواند آنان را وسوسه کند و به سوی گناه بکشاند. خداوند در این باره می‌فرماید: «إِنَّهُ لَيْسَ لَهُ سُلْطَانٌ عَلَى الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَلى‏ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُون»[6]

ترجمه: ................................................................................................................. .»

البته پرهیز از گناه، بستگی به درجه ایمان هر فرد دارد، به هراندازه که ایمان انسان بیشتر باشد و انسان بیشتر به یاد خدا باشد، کمتر گناه می‌کند و به هراندازه که ایمان انسان به خداوند و متعلقات ایمان، ضعیف‌تر باشد، بیشتر به سمت گناه کشیده می‌شود و این یکی از تفاوت‌های اصلی مؤمنان و غیر مؤمنان است.

معصومین (علیهم) به سبب شدت و نهایت درجه ایمان، پیوسته از گناه و معصیت دور هستند؛ زیرا آنان همواره خدا را ناظر بر اعمال خود می‏بینند و گویا سرانجام گناهان را مشاهده می‏کنند. انجام گناه در نظر معصومین (علیهم) همچون قرار دادن دست روی آتش سوزان و گرفتن سیم‌های بدون عایق برق با دست خیس است. از این‌رو، حتی اندیشه گناه نیز به ذهن آن‌ها خطور نمی‏کند.

خدای سبحان در آیه 200 سوره آل‌عمران، یک راهکار اساسی را برای پرهیز از گناه بیان کرده است، در جدول زیر، حرف درون خانه اول را نوشته، سپس هفت‌تا هفت‌تا بشمارید و حروف را کنار هم قرار دهید تا آن راهکار را به دست آورید.

 

هـ

ک

د

هـ

هـ

هـ

ن

ر

هـ

ب

ا

و

ب

ب

گ

ا

هـ

ی

د

ب

هـ

ا

و

خ

ا

ا

ر

ت

هـ

ش

د

ز

ن

ز

و

و

ن

ا

ش

ا

ی

ر

س

و

پ

ی

س

ر

س

و

ن

ن

ط

ت

ا

ی

س

د

ا

ا

 

 

.................................................................................................................................................................... .

هرگاه وسوسه‏اى از شيطان به تو رسید به خدا پناه ببر، زیرا كه او شنونده و داناست.

3. رسیدن به امنيت و آرامش

خداوند در این باره می‌فرماید: «الَّذينَ آمَنُوا وَ لَمْ يَلْبِسُوا إيمانَهُمْ بِظُلْمٍ أُولئِكَ لَهُمُ الْأَمْنُ وَ هُمْ مُهْتَدُونَ[7]؛ آنان كه ايمان آورده و ايمان خود را به ظلم آلوده نكرده‏اند، ايمنى واقعى برای آن‌هاست و آنان هدايت يافته‏اند.»

در آیه دیگری می‌فرماید: «الَّذِینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللَّهِ أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»[8]

ترجمه: ............................................................................................................................................................... .»

اما برای تبیین رابطه بین «ایمان به خدا» و «امنیت و آرامش» باید در ویژگی مؤمنان دقت کرد، زیرا:

كسانی كه به خدا ایمان دارند؛ او را به عنوان قدرتی بی‌منتها دوست و یاور خود می‌دانند و خداوند متعال نیز آن‌ها را از تاریکی‌ها به سوی روشنایی نجات می‌دهد.

همچنین كسانی كه به خدا ایمان دارند، بر او توكل می‌کنند و «مَنْ یَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ»[9]

ترجمه: ............................................................................................ .»

علاوه بر آن، كسانی كه به خدا ایمان دارند، نتایج امور را به او واگذار می‌کنند. به قضای الهی راضی و در برابر اوامر او تسلیم می‌باشند. «أُفَوِّضُ أَمْري إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصيرٌ بِالْعِباد[10]»

ترجمه: ........................................................................................................... .»

موارد پیشین زمینه‌هایی اثرگذار جهت ایجاد آرامش و امنیت در افراد مؤمن هستند. چنین افرادی، با یقینی که نسبت به خداوند و متعلقات ایمان دارند، دنیا و لذت‌های آن را نادیده می‌گیرند و همواره به رضای خدا و تقرب به او می‌اندیشند.

در محضر روح‌الله

امام خمینی (ره) به سبب ایمان قوی که به خدا داشت، فرمود: من با دلی‌ آرام‌ و قلبی‌ مطمئن‌ و روحی‌ شاد و ضمیری‌ امیدوار به‌ فضل‌ خدا از خدمت‌ خواهران‌ و برادران‌ مرخص‌ و به‌ سوی‌ جایگاه‌ ابدی‌ سفر می‌كنم‌.[11]

و خطاب به من و شما فرمود: «به خدا متوجه شو تا دل‌ها به تو متوجه شود.»‌[12]

نور ایمان

روزی رسول‌ خدا (ص) در مسجد نظرش‌ به‌ جواني‌ افتاد كه‌ نشسته‌ بود و چرت‌ وي‌ را گرفته بود. آن جوان رنگش‌ زرد و جسمش‌ نحيف‌ و لاغر و چشمانش‌ در سرش‌ فرورفته‌ بود.

رسول‌ خدا (ص) به‌ او گفت‌: «اي‌ فلانی‌! حالت‌ چطور است‌؟!»

«پاسخ‌ داد: اي‌ رسول‌ خدا! ‌ در حال‌ يقين‌ هستم!»

«رسول‌ خدا از جوابش‌ به‌ شگفت‌ آمد و به‌ او گفت‌: هر يقيني‌ حقيقتي‌ دارد؛ حقيقت‌ يقين‌ تو چيست‌؟»

«جوان‌ گفت‌: اي‌ رسول‌ خدا! يقين‌ من‌ است‌ كه‌ مرا محزون‌ و اندوهناک‌ كرده‌ است‌ و خواب‌ شب‌ را از چشمم‌ ربوده‌ و روزهاي‌ گرم‌ را در حال‌ روزه‌ و عبادت‌ بر من‌ آورده‌ است‌. جان‌ من‌ از دنيا و آنچه‌ در دنياست‌، بيرون‌ رفته‌ و پهلو تهي‌ نموده‌ و بركنار نشسته‌ است‌ و گويا من‌ نگاهم‌ به‌ عرش‌ پروردگارم‌ افتاده‌ است‌ كه‌ براي‌ حساب‌ خلائق‌ برپا شده‌ و خلائق‌ براي‌ حساب‌ محشور گرديده‌اند و من‌ هم‌ در ميان‌ آن‌ها هستم‌!

و گويا مي‌بينم‌ اهل‌ بهشت‌ را كه‌ در آن‌ متنعّم‌ مي‌باشند و با يكدگر به‌ رفت‌وآمد و سخن‌ مشغولند و بر روي‌ نيمكت‌ها تكيه‌ داده‌اند؛ و گويا من‌ مي‌بينم‌ اهل‌ آتش‌ را كه‌ در ميان‌ آن‌ معذّب‌ مي‌باشند و صيحه‌ و فرياد مي‌زنند؛ و گويا من‌ مي‌شنوم‌ صداي‌ شعله‌ور شدن‌ و بالا گرفتن‌ آتش‌ را كه‌ در گوش‌های‌ من‌ دوران‌ دارد!»

«رسول‌ خدا (ص) گفت‌: اين‌ بنده‌اي‌ است‌ كه‌ خدا دل‌ او را به‌ نور ايمان‌ روشن‌ کرده‌ است‌؛ و سپس‌ به‌ آن‌ جوان‌ گفت‌: همواره بر اين‌ حالي‌ كه‌ داري‌ پايدار باش‌!»[13]

پیامک

دلت که گرفت، دیگر منت زمین را نکش

راه آسمان باز است، پر بکش

او همیشه آغوشش باز است، نگفته تو را می‌خواند

اگر هیچ‌کس نیست، خدا که هست! ...

با مراجعه به آیات زیر، سه اثر دنیوی دیگر ایمان به خدا را بنویسید.

 (نساء/173 و رعد/29 و نور/55)

4. ........................................

5. ........................................

6. ........................................

ب) آثار اخروی

كسی كه به خدای سبحان ایمان دارد، همه‌چیز را در این دنیا خلاصه نمی‌کند؛ بلكه به دنیایی فراتر از جهان هستی نیز اعتقاد دارد. تمامی اعمال و رفتار خود را بر همین اساس تنظیم می‌نماید. از نظر چنین فردى مرگ، نیستى و فنا نیست؛ بلکه انتقال از دنیایى فانى و گذرا به دنیایى باقى و پایدار و از جهانى کوچک‌تر به جهانى بزرگ‌تر است. برای او مرگ منتقل شدن از جهان عمل و كشت است به جهان نتیجه و محصول.

در قرآن کریم آثار اخروی متعددی برای «ایمان به خدا» ذکر شده است، با مراجعه به آیات زیر چهار مورد از آن را بنویسید:

(مائده/9 و حدید/19 و کهف/107 و حج/23 و عنکبوت/7)

1.      .........................................

2.      .........................................

3.      .........................................

4.      .........................................

با مراجعه به سوره «عصر»، فرمول رهایی از خسران و زیان را بنویسید:

ايمان + .................... + ..................... +....................

حدیث نور

امام علی (ع) فرمودند: «ایمان بر چهار ركن استوار است: توكّل بر خدا، واگذاری كارها به پروردگار، تسلیم امر و فرمان خدا بودن و راضی بودن به قضایِ الهی»[14]

محراب دل

«رَبَّنا إِنَّنا سَمِعْنا مُنادِياً يُنادي لِلْإيمانِ أَنْ آمِنُوا بِرَبِّكُمْ فَآمَنَّا رَبَّنا فَاغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا وَ كَفِّرْ عَنَّا سَيِّئاتِنا وَ تَوَفَّنا مَعَ الْأَبْرارِ[15]؛ پروردگارا! ما صداى منادى (تو) را شنيديم كه به ايمان دعوت مى‏كرد كه: «به پروردگار خود، ايمان بياوريد!» و ما ايمان آورديم. پروردگارا! گناهان ما را ببخش! و بدی‌های ما را بپوشان! و ما را با نيكان (و در مسير آن‌ها) بميران!»[1]. قاموس قرآن، ج 1، ص 124.

[2]. عيون أخبار الرضا (ع)، ج‏1، ص 227.

[3]. مرم/96.

[4]. توبه/111.

[5]. وداع لاله‌ها، ص 342.

[6]. نحل/99.

[7]. انعام/82.

[8]. رعد/28.

[9]. طلاق/3.

[10]. غافر/48.

[12]. کلمات قصار، ص 20.

[13]. اصول کافی، ج 2، ص 53.

[14]. تحف العقول، ص 223.

[15]. آل عمران/192.


٠٧:٥٥ - پنج شنبه ٢٤ تير ١٣٩٥    /    شماره : ٣٨٠٨٤٠    /    تعداد نمایش : ١١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

Login
تعداد بازدید کنندگان تاکنون : 78831      اکنون : 1

معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه - مدیریت همکاری‌های تبلیغی
اداره مدارس امین ... تلفن 
٠٢۵٣٧٢۵۵٨٩٠   داخلی ۴۶٩