اخبار > گناه گریزی


  چاپ        ارسال به دوست

درسنامه طرح تربیتی گناه گریزی

گناه گریزی

عنوان درس: گناه گریزی

موضوع درس: گناه

شاخص:گناه گریزی

مقطع: متوسطه اول

هدف كلي: آشنايي با برخي پيامبران الهي

روش‌هاي انتقال مفاهيم ديني: ابهام،سوال،داستان

 

 

هر آنچه هستي بازآ

اي نام تو بهترين سرآغاز                     بي نام تو نامه كي كنم باز

اي يــاد تو مونس روانم                        جز نام تو نيست بر زبانم

   با سلام خدمت همه دوستان خوبم! اميدوارم حالتان خوب باشد و آمادة ماهيگيري باشيد. چرا تعجب كرديد؟ لابد مي‌گوييد اينجا كه دريا و آب نيست، اما مي‌شود فرض كنيم كه ما آماده رفتن به ماهيگيري هستيم.

راستي كدام يك از شما تا به حال ماهيگيري كرده است؟

فكر مي‌كنيد براي اين كار به چه وسايلي نياز داريم؟

تور و قلاب، طعمه، غذا و...  .

ماهيگير و صياد قلاب را به دريا يا رودخانه مي‌اندازد و بر سر قلاب گوشت يا كرمي قرار مي‌دهد و قلاب را لاي آن گوشت پنهان مي‌كند. بعد قلاب را داخل آب پرتاب مي‌كند. وقتي كه ماهي مي‌خواهد گوشت را بخورد، قلاب را همراه گوشت مي‌بلعد. قلاب كه بلعيده شد، صياد از تكاني كه به نخ قلاب وارد مي‌شود، مي‌فهمد ماهي‌اي را صيد كرده است. اگر ماهي بچه باشد، صياد با يك ضرب آن را بالا مي كشد. اگر ماهي سنگين باشد، صياد به طور متناوب قلاب را مي‌كشد و رها مي‌كند. با اين كار ماهي را خسته و بي‌جان مي‌كند. وقتي كه مطمئن شد كه ديگر ماهي توان ندارد، آن وقت آن را از آب بيرون مي‌كشد.

 اما صياد ديگري هم هست كه از طعمه‌هاي ديگري، مانند آرزوها، رياست طلبي، دروغ، گناه و علاقه به هر چيزي كه دنيايي است، استفاده مي‌كند. اسم اين صياد[1]؟

شیطان

احسنت بر شما، شيطان است.

 دوستان خوبم! همان طور كه مزه طعمه‌ها فرق مي‌كند، شيطان هم براي صيد انسان‌ها از طعمه‌هاي مختلفي استفاده مي‌كند.

به اين داستان گوش كنيد.

 رسول خداصلی الله علیه و آلهفرمود: موسي علیه السلام  نشسته بود كه ناگاه شيطان سوي او آمد و كلاه دراز رنگارنگي بر سر داشت.  چون نزديك موسي علیه السلام  رسيد، كلاهش را برداشت و به موسي سلام كرد. موسي گفت: «تو كيستي؟» گفت:‌ «من شيطانم.»

موسي گفت: «‌شيطان تويي؟! خدا آواره‌ات كند.» شيطان گفت: من آمده‌ام به تو به جهت منزلتي كه نزدخدا داري، سلام كنم.» موسي به او فرمود: «اين كلاه چيست؟» گفت:‌ «به وسيله اين كلاه دل آدميزاد را مي‌ربايم.»

موسي گفت: به من از گناهي خبر ده كه چون آدميزاد مرتكب آن شود بر او مسلط شوي[2]؟

فكر مي‌كنيد شيطان چه گناهاني را نام برد؟

شيطان گفت:

1. هنگامي كه او از خودش خوشش بيايد.

2.هنگامي كه عملش در نظر او بزرگ جلوه كند و گناهش در نظرش كوچك شمرده شود.

رنگ‌هاي مختلف كلاه نمودار آرزوها، شهوات، زينت‌هاي دنيا و... بوده است[3].

برگرديم سراغ ماهيگيري خودمان.

   گاهي هم صياد قصد مي‌كند تا ماهي‌ها را دسته‌جمعي بگيرد كه از اين وسيله استفاده مي‌كند[4]. بله تور ماهيگيري. مثل اين نقاشي

حالا زود و تند و سريع يك ضرب‌المثل در مورد ماهي و آب بگوييد؟‌

آفرين بر شما، «ماهي را هر وقت از آب بگيري، تازه است.»

 اما بعضي‌ها هم ضرب‌المثل را اين گونه مي‌گويند: «ماهي را هر وقت از آب بگيري مي‌ميرد.»

بله دوستان! ماهي تا زماني كه در آب است، زنده هست. اگر از آب گرفته شود، بايد براي زنده ماندن فوري به آب انداخته شود. قلب و دل ما انسان‌ها هم مثل همين ماهي است. تا زماني كه به ياد خدا باشد، زنده است، ولي وقتي فريب طعمه‌هاي شيطان را خورد و شيطان توانست او را از آب بگيرد، اسير او مي‌شود.

بعضي از انسان‌ها وقتي كار به اينجا رسيد ضرب‌المثلي مي‌گويند[5].

بله، آب كه از سر گذشت، چه يك ني، چه صد ني.

شما فكر مي‌كنيد اين طوري فكر كردن همه جا خوب است يا نه؟

به طور نمونه اگر راننده‌اي در سرازيري ترمز بريد و بگويد كه آب كه از سر گذشت، چه يك ني چه صد ني و شروع به گاز دادن بكند و يا زنداني كه محكوم به حبس ابد است، بگويد: «آب كه از سر گذشت، چه يك ني چه صد ني» و در زندان شروع به اذيت و آزار ديگران كند.

اما همان راننده با كمي فكر و غلبه بر ترس مي‌تواند سرعت ماشين را كم كند و يا آن زنداني با مهرباني و رفتار خوب مي‌تواند موجب كوتاهي دوران زندانيش شود.

خداوند هم براي زنده كردن دل‌هاي مرده و آزادي از دست شيطان، راهي را قرار داده است. به اين داستان خوب گوش كنيد.

 در زمان رسول خداصلی الله علیه و آله‌ كه امام حسن علیه السلام  و امام حسين علیه السلام  كودك بودند، ‌شخصي گناهي كرد و از شرم آن گناه، مدتي مخفي شد و نزد رسول خداصلی الله علیه و آلهنمي‌آمد. تا اين كه آن شخص،‌ حسن و حسين را ديد. آن دو را بر دوش خود سوار كرد و با همان حال به حضور رسول خداصلی الله علیه و آلهآمد و عرض كرد: «من گنهكارم. با اين دو به حضور شما آمده‌ام تا زا خدا بخواهيد مرا ببخشيد.»

 در اين هنگام اين آيه نازل شد[6]: «... و لو انهم اذ ظلموا انفسهم جاءوك فاستغفروا الله و استغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحيما[7]»،«و اگر گنهكاران كه بر اثر گناه به خود ستم كردند،‌به نزد تو (اي پيامبر) مي‌آمدند و از خدا طلب آمرزش مي‌كردند و پيامبر هم براي آن‌ها استغفار مي‌كرد، ‌خدا را توبه پذير و مهربان مي‌يافتند.

سپس پيامبر به آن مرد گنهكار فرمود: «برو جانم، تو آزاد هستي و بخشيده شدي». آن گاه به حسن و حسين فرمود: «آن شخص در مورد بخشش گناه خود،‌شما را شفيع قرار داد[8]

بله دوستان عزيز! ما انسان‌ها راهي براي آزادي از دست شيطان و برگشت به درياي الهي داريم[9].

آن كدام راه است؟ احسنت بر شما! توبه خداوند آن قدر مهربان است كه معاملة خوبي با انسان‌هاي گنهكار و توبه كننده مي‌كند.

فكر مي‌كنيد چه معامله‌اي مي‌كند؟

براي به دست آوردن آن به سراغ جدول مي‌رويم[10]. با جواب دادن به پرسش‌ها و به دست آوردن رمز به جواب سئوال مي‌رسيم.

من ابتدا شماره‌ها را در تور مي‌نويسم. بعد پرسش‌ها را مطرح مي‌نمايم.

 

سئوال‌ها:

  1. به فرد، تك، منفرد و يگانه چه مي‌گويند؟          تنها ( 17، 12، 2 و13)
  2. به گردش در روي زمين چه گفته مي‌شود؟              سياحت (5، 1، 14، 6 و18)
  3. كدام سوره معروف به قلب قرآن است؟                        يس (8 و9)
  4. نقيض خوب و نيك چيست؟‌                                      بد (4 و7)
  5. كدام حرف جزم در عربي براي نفي مضارع مي‌باشد؟         لم (10 و3)
  6. ماه نو چيست؟                                               هلال (20، 19، 15 و16)
  7. شكل ديگر حرف اول الفبا چگونه است؟                            ء (11)

 براي به دست آوردن رمز جدول كافي است حرف اول را نوشته و خانه‌ها را 3 تا 3 تا بشماريم.

احسنت بر شما! پيام جدول چند كلمه از يك آيه قرآن است. كه عبارت است از: «... يبدل الله سيئاتهم حسنات...»حالا يكي از شما بيايد و اين آيه زيبا را براي همه ما قرائت نمايد و ترجمة‌ آن را براي ما بخواند.

«يبدل الله سيئاتهم حسنات و كان الله غفورا رحيما[11] »

 يعني: «مگر كسي كه توبه كند و ايمان آورد و عمل صالح انجام دهد. خداوند گناهانشان را مي‌بخشد و بدي اعمال آن‌ها را تبديل به نيكي مي‌كند و خداوند آمرزنده و مهربان است»

 اين آيه در مورد مشركان است. خداوند حتي گناهان آن‌ها را هم مي‌بخشد، البته با چند شرط[12].

          توبه                            ایمان                            عمل صالح

اين زيباترين كاري است كه خداوند با انسان‌هاي گناهكار انجام مي‌دهد.

در تاريخ، بعضي از افراد توانسته‌اند اين راه را طي نمايند. يكي از اين افراد فضيل بن عياض است.

دوستان خوبم! فردي به نام «فضيل بن عياض» وارد ميدان شد. اما چگونه؟ خوب به داستان گوش كنيد.

 فضيل دزد معروفي بود كه مردم از دست او خواب راحت نداشتند. ‌شبي منتظر بود تا مانند هميشه به سراغ منزلي برود و وسايل خانه را به سرقت ببرد. خانه‌اي را مد نظر قرار داد. به قصد ورود به منزل، روي ديوار رفت، در خانه مرد عابد و زاهدي بود كه شب‌زنده‌داري مي‌كرد و نماز شب مي‌خواند. در آن لحظه به تلاوت قرآن مشغول بود، صداي دلنشين قرائت قرآنش به گوش مي‌رسيد. ناگهان اين آيه را تلاوت كرد:

«الم يأن للذين ءامنوا ان تخشع قلوبهم لذكر الله[13]» ، آيا وقت آن نشده آنان كه ايمان آورده‌اند، دل‌هاشان براي ذكر خدا خاشع گردد. آيا وقت آن نرسيده كه مدعيان ايمان، ‌قلبشان براي ياد خدا نرم و آرام شود. فضيل همين كه اين آيه را از روي ديوار شنيد، گويا كه مخاطب شخص او باشد. به فكر فرو رفت. انگار تا به حال اين آيه رانشنيده است. با خود گفت: آيا نمي‌دانيد خداوند شما را مي‌بيند؟»

از اين رو همان جا گفت: «خدايا! بله، بله و از روي ديوار پايين آمد و به طرف خانه برگشت.»

 در راه با خود مي‌گفت تا كي قساوت قلب؟ تا كي گناه و عصيان؟ آيا وقت روي گرداندن از گناه و رو كردن به سوي خدا نرسيده است؟ سپس خودش را خطاب كرد و گفت: وقتش رسيده است و همين الان موقع(پشیمانی) است[14].

وي بعد از آن (تصمیم) گرفت تا از همه آلودگي‌ها و گناهان دوري كند. بنابراين او به انبار خود رفت و تا حدي كه برايش مقدور بود و مي‌دانست كه اين اموال مال چه كساني است، آن‌ها را به صاحبانش پس داد.

به كار او چه مي‌گويند؟ ادا کردن (حق الناس)

   بعد هم شروع به نماز خواندن و عبادت نمود. حقوق الهي را ادا كرد و كوتاهي‌هاي گذشته را جبران نمود. يعني دئر حقیقت (حق الناس) را انجام داد.

او مرد با تقوايي شد كه مربي و معلمي نمونه براي ديگران گرديد.

   بله دوستان خوبم! اگر كسي به طرف خدا برود و توبه نمايد، خداوند هم با او معامله خوبي مي‌كند و او را در دنيا و آخرت عزيز مي‌كند.

شما چند نمونه از اين انسان‌ها نام ببريد:

احسنت بر شما، حُر، بشر حافي[15] و... .

خداوند نه تنها گناهان آن‌ها را تبديل به حسنات مي‌كند، بلكه آن‌ها را جزء كساني قرار مي‌دهد كه دوستشان دارد. شايد بگوييد مگر مي‌شود كسي كه گناه كرده و توبه نموده است، دوست خدا شود؟

بله دوستان خوبم خداوند مي‌فرمايد: «...ان الله يحب التوابين...»، «خداوند توبه كنندگان را دوست دارد[16]

 اگر كسي با شرايطي كه در داستان فضيل گفته شد، توبه نمايد خداوند او را در دسته كساني قرار مي‌دهد كه آن‌ها را دوست دارد و آن‌ها را پيش ديگران عزيز و بزرگ مي‌گرداند.

 در ميان بني‌اسرائيل، جوان فاسقي بود كه اهل شهر از فسق و فجور او به تنگ آمده بودند به گونه‌اي كه از دست او به پروردگار خود شكايت كردند. خطاب الهي به موسي رسيد كه آن جوان را از شهر بيرون كن كه به واسطه او، آتش غضب الهي بر اهل شهر نازل خواهد شد.

حضرت موسي علیه السلام  آن جوان را به مكاني تبعيد كرد. از جانب خدا خطاب آمد كه او را از آن‌جا نيز بيرون كن. موسي علیه السلام  ‌او را از آن مكان نيز اخراج كرد.

 آن جوان به كوهي پناه برد كه در آن نه انسان و نه حيوان و نه زراعتي بود. بعد از مدتي در آن جا مريض شد. كسي نزد او نبود تا از او نگهداري و پرستاري نمايد. صورتش را روي خاك‌ها گذارد و عرض كرد:

«پروردگارا! اگر مادرم بر بالينم حاضر بود هر آينه بر غربت و ذلت من ترحم و گريه مي‌كرد. اگر پدرم بر بالينم بود بعد از مردن مرا غسل مي‌داد و كفن مي‌كرد و به خاك مي‌سپرد. اگر زن و بچه‌ام در كنارم بودند، برايم گريه مي‌كردند و به دادم مي‌رسيدند.»

 بعد عرض كرد: «پرورگارا! مرا از رحمت خود نااميد نفرما. مرا براي گناهانم به آتش غضب مسوزان.» ناگاه خداوند ملكي به صورت پدرش و فرشته‌اي به صورت مادرش و فرشته‌اي به شكل همسرش و غلاماني به صورت فرزندانش فرستاد تا در كنارش بنشينند و براي او گريه كنند. جوان گمان كرد كه آن‌ها پدر و مادر و زن و فرزندانش مي‌باشند. در نتيجه با دلي خوش و اميدوار چشم از اين جهان فرو بست.

آنگاه خدا به موسي علیه السلام  خطاب كرد كه اي موسي!‌ فردي از اوليا و دوستان ما در فلان جا از دنيا رفته است. به آن‌جا برو و او را غسل بده و كفن كن و بر جنازه‌اش نماز بخوان و دفنش كن.

 موسي علیه السلام  به آن مكان آمد. ديد همان جواني است كه او را از شهر و ديار اخراج كرده بود. در اين هنگام از جانب خدا خطاب آمد: «اي موسي! من به ناله‌هاي جانسوز او و به دور افتادنش از خاندانش ترحم كردم و براي اظهار ذلت و خواري‌اش، فرشتگاني به صورت خاندانش فرستادم تا بر او گريه و ترحم كنند. اي موسي! وقتي كه غريبي از دنيا مي‌رود، ملائكه آسمان‌ها بر غربت او گريه مي‌كنند. پس چگونه من بر غربت او ترحم نكنم در حالي كه من ارحم الراحمين هستم[17].

   دوستان خوبم! اگر گوش دل را خوب باز كنيم از طرف خداوند اين ندا را مي‌شنويم:

بازآ، بازآ هر آنچه هستي بازآ

گر كافر و گبر و بت پرستي بازآ

اين درگه ما درگه نوميدي نيست

صد بار اگر توبه شكستي بازآ

دست‌ها را بالا مي‌آوريم و مانند امام سجاد علیه السلام  خداوند را اين گونه مي‌خوانيم[18].

صل علي محمد و آل محمد

و اقض حاجتي ، حاجتم را برآورده فرما.

و اغفر ذنبي ، گناهانم را ببخش.

و آمن خوف نفسي ، در هنگام ترس نگهدارم باش.

انك علي كل شي قدير و ذلك عليك يسير ، تو بر همه چيز توانايي و اين‌ها براي تو آسان است.

آمين يا رب العالمين

 1ـ مربي در حال صحبت كردن با دانش‌آموزان، كلمه شيطان را به صورت خط فانتزي روي تابلو مي‌كشد.

1ـ كليني، اصول كافي، ج 3، ص 429.

2ـ مربي توضيح مي‌دهد همان طور كه ما انسان‌ها رنگي را دوست داريم،‌گويا كلاه رنگارنگ شيطان همان علايقي است كه توسط آن ما را گمراه مي‌كند، يعني هر كسي را با رنگ مورد علاقه خودش به گمراهي مي‌كشاند..

3ـ‌ مربي شكل تور را طوري مي‌كشد تا در آن جدولي رسم كند.

1ـ مربي راهنمايي مي‌كند تا دانش‌آموزان به آن برسند.

1ـ آيه توسط يكي از دانش‌آموزان با صوت قرائت ‌شود و ترجمه آن گفته شود.

2ـ نساء، آيه 64.

3ـ داستان‌هاي شنيدني، اشتهاردي، ص 62.

4ـ مربي از همان طرح تور،‌براي جدول استفاده مي‌كند.

1ـ مربي در هنگام بيان مطلب، طرح را مي‌كشد.

1ـ فرقان/ 70.

الميزان،‌ج 15، ص 335. مربي سه كارت را به نوبت به بچه‌ها نشان مي‌دهد.

1ـ حديد/ 16. مربي مي‌تواند از قبل با هماهنگي، از دانش‌آموزي بخواهد به وسيله قرآن، وقتي به اين قسمت داستان رسيد، آن ‌دانش‌آموز اين آيه را بخواند، يا اين آيه را روي كارتي بنويسد و  به دانش‌آموزي بدهد تا بخواند.

1ـ مربي كارت‌ها رانشان ‌دهد تا دانش‌آموزان اين شرط‌ها را بهتر بفهمند.

روضات الجنات، ج2، ص131. (بشر حافي يكي از اشراف‌زادگان بودكه شبانه‌روز به عياشي و فسق و فجور اشتغال داشت. سخن كوتاه حضرت موسي‌بن جعفرu همانند تير بر دل او نشست و مانند جرقه آتشي، قلبش را نوراني و دگرگون ساخت.)

1ـ بقره/ 222، قسمتي از آيه.

گنجينه جواهر، ص 69.

صحيفه سجاديه، دعاي 12. مربي براي فهم دانش‌آموزان ترجمه مي‌كند.


٠٩:٥٨ - پنج شنبه ٢٤ تير ١٣٩٥    /    شماره : ٣٨٠٨٧٢    /    تعداد نمایش : ١٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

Login
تعداد بازدید کنندگان تاکنون : 78840      اکنون : 1

معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه - مدیریت همکاری‌های تبلیغی
اداره مدارس امین ... تلفن 
٠٢۵٣٧٢۵۵٨٩٠   داخلی ۴۶٩