صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > پاسخ به سئوالات دانش آموزی (14) سئوالات دعا 1


  چاپ        ارسال به دوست

پاسخ به سئوالات دانش آموزی (14)

پاسخ به سئوالات دانش آموزی (14) سئوالات دعا 1

پاسخ به سئوالات دانش آموز ی(14)

 

 

 

 

 

چه كنیم كه دعاهایمان مستجاب شود؟

 

به طور كلي در مورد كيفيت دعا و استجابت آن چند نكته را ياد آوري كنيم:

1.براي برآورده شدن حاجت، دعا و توسل به تنهايي كافي نيست. زيرا خداوند حكيم نظام هستي را بر پايه اسباب و مسببات قرار داده؛ يعني براي پيدايش هر پديدهاي، علتي خاص و براي حل هر مشكلي راهكارهاي ويژه­اي تعيين نموده است.

 از يك سو به انسان « عقل و انديشه » عنايت كرد تا با كمك آن و مشورت با ديگران راه حل مشكلات را بيابد و افق آينده زندگي خويش را ببيند، بر آن اساس تدبير و برنامه­ريزي كند و به هدف برسد؛ از سويي ديگر دو گونه اسباب و علل مقرر داشته است: مادي و معنوي.

انسان بايد به كمك عقل و فكر خدادادي خود و مشورت با افراد آگاه و متخصص در هر كاري اقدام نمايد. همزمان از آغاز هر كار تا پايان آن با دعا و توسل به لطف و عنايت هاي خداوند اميدوار باشد. از او بخواهد اقداماتش را به هدف و نتيجه مطلوب برساند.

نتيجه آن كه:

دعا و توسل به تنهايي راه ­حل صد در صدي براي حل مشكلات نيست و نمى ‏تواند جاى كار، تلاش، برنامه ريزى و به كارگيري تخصص در هر كاري را بگيرد، بلكه مكمل آن مى‏ تواند باشد؛ بنابراين لازم است هم به عوامل ظاهري توجه شود و هم به عوامل معنوي.

 

2.اجابت دعا هميشه آن نيست كه خواسته انسان به همان گونه و در همان زماني كه توقع دارد، برآورده شود. گاهي انسان ‌خواسته‌هايي دارد كه برآورده شدني نيست، يا اگر مستجاب شود، به ضرر او يا ديگران است و او نمي‌داند، يا اجابت دعا به مقدمات و شرايطي نياز دارد كه فراهم نيست، يا زمان آن هنوز فرا نرسيده و... .

3. خدايي كه فوق العاده مهربان است و ما را خيلي بيش تر از مادر دوست دارد و ما را براي سعادت و خوشبختي آفريده، چطور ممكن است خواسته و دعاي به حق بنده ­اش را بشنود و ببيند و در عين حال كاري نكند؟ آيا مي­خواهد ما را زجر بدهد؟ آيا مي­خواهد قدرت نمايي كند؟ آيا ما را فراموش كرده؟ آيا از اداره آفرينش خود ناتوان گشته؟ آيا... آيا... .

بدون شك چنين نيست. بلكه اشكال كار از ناحيه ماست. خداوند دوست دارد كه ما قدرتمند و دانا و باهوش و... باشيم. در تقدير خود آگاهانه نقش داشته باشيم، خود و ديگران را خوشبخت كنيم. بزرگ­ترين خاصيت مشكلات و بلاها، درس آموزي به ما و ايجاد حركت آگاهانه است. هر كس كه زودتر درس خود را بگيرد و حركت كند، زودتر از مشكلات رهايي مي­يابد و هر كس ديرتر بفهمد يا نفهمد، بايد سر كلاس بلا بنشيند تا بالاخره آن را ياد بگيرد.

 

4. گاهي ميزان ايمان و باور ،صداقت، «اعتماد » و «حُسن ظن» انسان به خدا از طريق تأخير استجابت و يا عدم استجابت دعاها مورد آزمايش قرار مي­گيرد، يعني تأخير در استجابت دعا براي اين هدف است كه فرد«حقيقت ايمان » و جوهر وجودي خود و ميزان «حُسن ظن» خود به خدا را آشكار نمايد، ميزان دلبستگي و علاقه و ايمانش به حقانيت خدا را نشان دهد. آيا تا آنجا با خداست و او را قبول دارد كه خدا تابع او باشد و دعاها و خواسته­ هايش را اجابت كند يا خود را عبد و بنده تابع خدا مي­داند؟

چه بسا يكي از مهم­ترين آزمايش­ هاي خداوند براي بندگان خوبي چون شما تاخير در اجابت­ها و سنجش ميزان صبر و حسن ظن شما به خدا باشد. امام صادق (ع) مي­فرمايند:

«اصل و اساس حُسن ظن به خدا، ريشه در «حُسن ايمان» و «سلامت دل» دارد.علامت و نشانه­ اش اين است كه هر چيزي را كه مي­ بيند (و هر راحتي و گرفتاري به او مي­رسد) با چشم بصيرت و پاك و نگاهي ارزشمند به آن بنگرد».[1]

5.  استجابت دعا شرايطي دارد و موانعي ، كه براي اجابت دعا بايد شرايط را فراهم و موانع را برطرف نمود. از جمله مهم­ترين موانع استجابت دعا، انجام گناه است. در دعاي كميل مي خوانيم: " اللهم اغفر لي الذنوب التي تحبس الدعا". معلوم مي­شود برخي از گناهان، دعا را باز مي‏گرداند و مانع استجابت مي‏شوند.

 [1].محدث النوري، مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البيت، قم، 1408 ه. ق ، ج2، ص110

 


١٢:٥٥ - شنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٩    /    شماره : ٤١٢٧٦٧    /    تعداد نمایش : ١٢٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
Login
تعداد بازدید کنندگان تاکنون : 54266      اکنون : 1

معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه - مدیریت همکاری‌های تبلیغی
اداره مدارس امین ... تلفن 
٠٢۵٣٧٢۵۵٨٩٠   داخلی ۴۶٩