صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > پاسخ به سئوالات دانش آموزی (18) سئوالات سیاسی 2


  چاپ        ارسال به دوست

پاسخ به سئوالات دانش آموزی (18)

پاسخ به سئوالات دانش آموزی (18) سئوالات سیاسی 2

پاسخ به سئوالات دانش آموزی (18) 

سئوالات سیاسی 2

 

 

در سایت‌ها مطرح می‌کنند: «اگر ولایت فقیه بر همه شیعیان جهان ولایت دارد، پس چرا علمای کشورهای دیگر در مجلس خبرگان شرکت ندارند»؟ پاسخ چیست؟

 

همیشه سؤال را با رنگ و بوی شبهه به نوعی مطرح می‌کنند که حق محکوم جلوه داده شود! این شبهه را حتی برخی از سایت‌ها که اصلاً ولایت فقیه را قبول ندارند نیز مطرح کرده‌اند!

چرا سؤال نمی‌کنند که «اگر ولایت فقیه بر همه شیعیان جهان ولایت دارد، پس چرا با او بیعت نکرده و حکومتش را نمی‌پذیرند»؟ لذا به نکات ذیل دقت شود:

الف –ولایت فقیه، نه تنها بر شیعیان جهان، بلکه [طبق فتاوای اهل تشیع و تسنن] بر همه‌ی مسلمین جهان ولایت دارد. لذا واجب است همگان ولایت او را بپذیرند. پس اگر نپذیرفتند، کوتاهی از خودشان است.

ب - «ولایت فقه» و بالتبع «ولایت فقیه» در تمامی عرصه‌ها بر فرد یا جامعه‌ی اسلامی‌، یک اصل فقهی و یکی از احکام اسلام است. اما اجرای آن منوط به پذیرش است. مثل این است که بگوییم: «نماز واجب است». آری نماز واجب است، اما ممکن است بسیاری از مردم جهان یا حتی مسلمانان نماز نخوانند. لذا اجرای این اصل نیز منوط به پذیرش مردم است. اگر مردم حکومت «ولایت» را نپذیرند، از ولی [چه معصوم و چه غیر معصوم] کاری در این زمینه ساخته نیست و حتی اگر حضرت علی علیه‌السلام باشد، حکومت ننموده و به اصطلاح «خانه نشین» می‌شود. البته امامت، ولایت و حقانیتش به جای خود محفوظ است، بلکه مردم نمی‌پذیرند و خود را به زحمت می‌انداخته و محروم می‌کنند. مثل این که پزشک یا دانشمند معلمی وجود داشته باشد، اما اهالی یک قریه به او رجوع نکنند.

ج –شیعیان کشورهای دیگر، اگر چه شیعه هستند و به اصل ولایت فقیه نیز معتقدند، اما به اختیار یا به اجبار، از روی بی‌بصیرتی یا ناتوانی تحت لوای حکومت پادشاهان خود هستند و نه حکومت اسلامی به رهبری «ولایت فقیه». پس هرگاه مانند ملت ایران قیام کردند، پادشاهان و نظام حاکمیت جابرانه‌ی سلطنت کفر را برچیدند و حکومت اسلامی را پذیرفتند و با «ولی فقیه» زمان خود بیعت کردند، دامنه‌ی حکومت اسلامی و بالتبع انتخابات‌های آن نیز گسترده می‌شود و نمایندگانی از آنان نیز حضور خواهند یافت. نه این که حکومت غیر را بپذیرند و سپس در حکومت اسلامی نقش ایفا کنند!

د –اما شیعیانی که این حکومت و ولایت را پذیرفته‌اند، اما امکانی برای استقرار آن در کشور خود ندارند، ارگان‌های این حکومت را نیز پذیرفته‌اند و نمایندگان موجود را نمایندگان خود می‌دانند. تا زمانی که قادر شوند حکومت اسلامی را در کشور خویش مستقر نمایند. بدیهی است که در آن زمان نامزدهایی جهت شرکت در خبرگان معرفی خواهند نمود.

منبع: پایگاه پاسخگویی به شبهات


١٣:٣٢ - سه شنبه ٦ خرداد ١٣٩٩    /    شماره : ٤١٢٨٩٧    /    تعداد نمایش : ٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
Login
تعداد بازدید کنندگان تاکنون : 62809      اکنون : 1

معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه - مدیریت همکاری‌های تبلیغی
اداره مدارس امین ... تلفن 
٠٢۵٣٧٢۵۵٨٩٠   داخلی ۴۶٩