بانک درسنامه های مکتوب و چند رسانه ایی
نظام اسلامی
ما و انقلاب
اشاره: چرا انقلاب کردیم؟ چه چیزی تغییر کرد؟ انقلاب ما را به کجا می­برد؟ شاید این پرسش­ها پرسش جوان­هایی باشد که ایران قبل از انقلاب را ندیده و روزهای پر حادثه دوران تأسیس و تثبیت آن را درک نکرده­ اند. مقاله حاضر پاسخی کوتاه و گویا به این پرسش­ هاست که پرداخت تفصیلی به آن بر عهده مبلّغ گرامی می­باشد.
درسنامه طرح تربیتی محبت اهل بیت علیهم السلام
پیامبر مهربانی
به همه، حتى كودكان سلام مي‌كردند. ايشان با فرزندان و با نوه‌هاي خود بسيار مهربان بودند، به آن‌ها محبت مى‏كردند. آنان را را مى‏بوسيدند و بر دوش خويش سوار مى‏كردند، ایشان نسبت به فرزندان ديگر مسلمان نيز مهربانى مى‏كردند. آن‌ها را روى زانوى خويش نشانده، و دست نوازش بر سر آن‌ها مى‏كشيدند.
درسنامه طرح تربیتی گناه گریزی
گناه گریزی
در زمان رسول خداصلی الله علیه و آله‌ كه امام حسن علیه السلام و امام حسين علیه السلام كودك بودند، ‌شخصي گناهي كرد و از شرم آن گناه، مدتي مخفي شد و نزد رسول خداصلی الله علیه و آلهنمي‌آمد. تا اين كه آن شخص،‌ حسن و حسين را ديد. آن دو را بر دوش خود سوار كرد و با همان حال به حضور رسول خداصلی الله علیه و آلهآمد و عرض كرد: «من گنهكارم. با اين دو به حضور شما آمده‌ام تا زا خدا بخواهيد مرا ببخشيد.»
درسنامه طرح تربیتی خداشناسی
بهشت و نعمت‌های آن
امام سجاد –عليه السلام- در دعاي چهل‌و‌هفتم صحيفه سجاديه این‌گونه دعا می‌کنند: «پروردگارا! بهشت پر نعمتت را به من هديه بفرما» و حضرت آسيه از خداوند چنين درخواست مي‌نمايد: «رَبِّ ابْنِ لي‏ عِنْدَكَ بَيْتاً فِي الْجَنَّة[2]؛ پروردگارا! پيش خود در بهشت خانه‏اى برايم بساز»در مقابل درخواست بهشت، پيامبر اكرم –صلي الله عليه و آله- در دعاي مجير، هشتادوشش مرتبه از خداوند مي‌خواهند «أَجِرْنَا مِنَ‏ النَّارِ يَا مُجِير[3]؛ اي خداي پناه دهنده من را از آتش جهنم پناه بده»
درسنامه طرح تربیتی
درس آثار ایمان به خدا
واژه «ايمان» از ماده اَمن، به معناي تسليم همراه با اطمينان خاطراست. همان‌گونه که رفتارهای انسان غیر مؤمن، بر اساس عوامل مادی همچون پول و ثروت و پست و مقام، نمود عینی پیدا می‌کند، رفتارهای ظاهری و عملی انسان مؤمن نیز بر اساس ایمان او شکل می‌گیرد؛ زیرا ایمان یک باور قلبی است که به زندگی انسان جهت می‌دهد و در اندیشه و رفتار او تأثير مي‌گذارد.
درسنامه طرح تربیتی
امام مهربان
خداوند برای اینکه ايشان را از دست دشمنانش نجات دهد او را غايب كرد. حضرت در غيبت صُغري كه حدود هفتاد سال طول كشيد، تنها از طريقِ چهار نائب خاص با شیعیان ارتباط داشت. اما پس از آن، غيبت كبري آغاز شد و تا زمان ما به طول كشيده است.
درسنامه اخلاق طرح تربیتی
ادب، آداب دارد
امام صادق –عليه السلام- درباره آداب سلام كردن فرمودند: «كوچك‌تر به بزرگتر سلام كند و عابر به كسي كه نشسته و گروه اندك به گروه بسيار سلام كند.»
درسنامه اخلاق طرح تربیتی
بيان اهميت و آثار احترام والدين
نزدیک غروب بود. هر روز پدر اين موقع به خانه مي‌آمد. اما آن روز پدر دير كرده بود. فاطمه نگران شده بود. آهی کشید. از زير سایۀ درخت برخاست. به طرف دَر رفت. زيرا پدر دشمنان زیادی داشت. فاطمه چند لحظه کنار در ايستاد. کاش مي‌دانست پدرش کجاست. اگر پسر عمویش علی بود، می‌رفت خبری می‌آورد.
Login
تعداد بازدید کنندگان تاکنون : 107167      اکنون : 1

معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه - مدیریت همکاری‌های تبلیغی
اداره مدارس امین ... تلفن 
٠٢۵٣٧٢۵۵٨٩٠   داخلی ۴۶٩